Producenci

Jak płacić telefonem szybko, wygodnie i zarazem bezpiecznie?

Płatność telefonem to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością. Wciąż jednak wiele osób waha się, czy to aby na pewno bezpieczne i czy nie jest to zbyt skomplikowane. Najpopularniejsze sposoby płatności smartfonem to te zbliżeniowe lub wymagające kodu autoryzacyjnego (BLIK). Sprawdź, na czym polegają obie te metody, jak uruchomić poszczególne aplikacje płatnicze i czy są one bezpieczne! Przekonaj się, że to super wygodne rozwiązanie!

BLIK i HCE

Płatności telefonem dzielą się na te, dokonywane za pomocą specjalnie wygenerowanego kodu BLIK oraz zbliżeniowe – HCE. Ta druga opcja sprawia, że telefon działa niczym karta płatnicza i można płacić nim w ten sam sposób, czyli poprzez zbliżenie do terminala. Żeby jednak tego dokonać, Twój smartfon musi mieć aktywny moduł NFC (bezdotykowa metoda komunikacji). Jest to wbudowana antena, umożliwiająca przekazywanie informacji pomiędzy telefonem a terminalem. Na szczęście większość nowoczesnych smartfonów jest wyposażona w tę technologię. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na to, jak płacić telefonem.

Apple Pay

To jeden z najbezpieczniejszych sposobów płacenia zbliżeniowego. Wykorzystuje on zaawansowaną i nowoczesną technologię HCE. Aby z niej jednak skorzystać, niezbędne jest posiadanie urządzenia Apple z iOS (np. iPhone) i konta w jednym z banków, oferujących tę usługę. Są to m.in.: ING, Alior Bank, mBank, Santander czy PKO Bank Polski. 

Telefony, które pozwalają na użycie tej metody, to: iPhone SE, iPhone 6, iPhone X oraz wszystkie nowsze. Płatność za ich pomocą polega na dodaniu swojej karty płatniczej (w postaci jej skanu lub zdjęcia) do wcześniej pobranej aplikacji o nazwie Wallet. Oto jak zrobić to krok po kroku:

– pobierz i uruchom aplikację Wallet w swoim iPhonie,

– kliknij „+”, a następnie w „dodaj kartę”,

– przygotuj kartę płatniczą i zeskanuj ją w aplikacji,

– wprowadź swoje dane (m.in. nr karty i datę jej ważności, swoje imię i nazwisko), przeczytaj i zaakceptuj regulamin,

– wpisz kod uwierzytelniający, który został automatycznie wysłany na Twój telefon.

Proces płatności to po prostu przyłożenie do terminala odblokowanego telefonu i zatwierdzenie całej transakcji odciskiem palca lub za pomocą funkcji Face ID.

Apple Pay to odpowiedź na pytanie, jak płacić telefonem szybko i bezproblemowo. Aplikacja pozwala na bezpieczne płatności zbliżeniowe nie tylko w kraju, ale i na całym świecie! Zapłacisz w ten sposób wszędzie tam, gdzie znajdować się będzie zbliżeniowy terminal z oznaczonym logiem Apple Pay.

BLIK

Aby skorzystać z tego sposobu płatności, potrzebna jest mobilna aplikacja bankowa. Musi być to aplikacja banku, zintegrowana z BLIKIEM. Metoda ta polega na każdorazowym generowaniu 6-cyfrowego kodu, który należy wpisać w terminalu płatniczym. Jak płacić telefonem za pomocą BLIK?

– uruchom w smartfonie aplikację mobilną swojego banku,

– zaloguj się i znajdź zakładkę „BLIK”,

– wygeneruj kod,

– wpisz go na terminalu,

– zaakceptuj kod zielonym przyciskiem (dokładnie tak samo, jak po wpisaniu PINu do karty płatniczej),

– potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej.

Pamiętaj, że płatność za pomocą BLIK jest możliwa nie tylko podczas zakupów w sklepach. W podobny sposób możesz wypłacać pieniądze z bankomatów i płacić za zakupy zrobione online. 

Wypłata z bankomatu

Jeśli nie masz przy sobie karty do bankomatu, a potrzebujesz wypłacić z niego gotówkę, BLIK również załatwi sprawę! Wystarczy wybrać w bankomacie opcję wypłaty bez karty, a w telefonie uruchomić aplikację mobilną. Następnie przepisać wygenerowany kod i zatwierdzić wszystko w aplikacji.

Płatność online

Na stronie www, na której chcesz dokonać zakupu, odnajdź logo BLIK w dostępnych metodach płatności. Zaloguj się do swojej aplikacji mobilnej i wygeneruj kod, który wpisujesz na stronie sklepu. Pozostanie już tylko potwierdzenie transakcji w aplikacji.

Niestety nie każdy bank oferuje opcję płacenia Blikiem. Na chwilę obecną jest ich 12: Alior Bank, Millenium, Santander, ING, Getin Bank, T-Mobile, BNP, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski, SGB, mBank.

Google Pay

Działa na zasadzie wirtualnego portfela, do którego można podpiąć kilka swoich kart płatniczych. Co ciekawe, nie muszą być to wyłącznie te debetowe czy kredytowe, ale także podarunkowe i lojalnościowe. Google Pay to aplikacja działająca tylko na telefonach z systemem Android, dodatkowo wyposażonych w technologię NFC.

Co zrobić, by móc korzystać z aplikacji?

– pobierz na telefon aplikację Google Pay,

– zarejestruj się / zaloguj,

– połącz swoje karty płatnicze z aplikacją. Aby to zrobić, zarejestruj je lub wpisz ręcznie ich dane, zweryfikuj formę płatności i wpisz kod weryfikujący. 

Aby dokonać płatności tym sposobem, wystarczy odblokować swój telefon i zbliżyć go do terminala. 

Nie ma się czego bać!

Planujesz udać się na zakupy i zastanawiasz się jak płacić? Telefonem, kartą a może gotówką?! Pierwsza z metod ma tę przewagę nad pozostałymi, że nie musisz pamiętać o zabieraniu z domu portfela. Rzadko się zdarza, żeby nie nie mieć przy sobie telefonu, gdyż towarzyszą nam one niemal zawsze i wszędzie. Czemu nie miałyby więc ułatwiać nam życia i działać jako wygodny system płatności?! Wszystkie z powyższych metod są całkowicie bezpieczne. My szczególnie jednak polecamy aplikację Apple Pay, gdyż autoryzacja transakcji za pomocą linii papilarnych to niemal 100% gwarancji bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl