Producenci

Jak sprawdzić model laptopa? Oto przydatne porady, które Ci w tym pomogą!

Zastanawiasz się, jak sprawdzić model laptopa, który właśnie trzymasz w rękach? Wbrew pozorom, to nie jest zadanie do końca proste i wielu osobom może sprawić nieco problemów. Na szczęście, nie jest to niemożliwe i znamy przynajmniej kilka sposobów na zweryfikowanie tych danych. Jeżeli się zastanawiasz, dlaczego ma to duże znaczenie, to pamiętaj, wiele serii jest podobnych do siebie - na pierwszy rzut oka, ciężko stwierdzić z jakim urządzeniem masz do czynienia.

Dlaczego warto sprawdzać model laptopa - wiedza to podstawa

Sprawdzenie modelu laptopa to podstawowa wiedza o urządzeniu, jaką powinieneś posiadać. Te informacje będą przydatne przede wszystkim wtedy, gdy będziesz poszukiwać konkretnych podzespołów. Wiele razy spotkaliśmy się z sytuacją, że zainteresowani nie zwracali uwagi na wnętrze komputera. Na szczęście numer i seria to dość łatwo dostępne parametry, które powiedzą ci bardzo wiele o twoim sprzęcie, ale jak je skutecznie sprawdzić? Oto nasze wskazówki.

Gdzie sprawdzić model laptopa podczas zakupu? Jest na to kilka sposobów

Podstawowym źródłem informacji będzie sprzedający. On zwykle posiada ogólną wiedzę na temat elektroniki przez niego prezentowanej. Warto więc wypytać go na wstępie o podstawowe informacje o sprzęcie. Sprawdzisz wtedy model i ogólne parametry.

Zawsze weryfikuj to co usłyszysz - jak sprawdzić model laptopa?

Pamiętaj, że nigdy nie jesteś zdany na opinie i informacje przekazywane ustnie. Każdą daną szybko zweryfikujesz na podstawie naklejki, która znajduje się na spodzie sprzętu. Tam z łatwością sprawdzisz model laptopa w kilka sekund. Jeśli, z jakiegoś powodu, niczego tam nie będzie, sięgnij po dokumenty zakupowe, pudełko albo fakturę. Powinny znaleźć się tam takie informacje, jak numer produktu. Na jego podstawie zweryfikujesz serię laptopa, ale także potwierdzisz, czy pochodzi z legalnego źródła. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza przy bardziej wartościowych produktach.

Nowsze modele Maców nie posiadają naklejek - pamiętaj o tym podczas sprawdzania

Gdy sprawdzasz model laptopa, możesz nie znaleźć w pierwszej chwili naklejki znajdującej się na spodzie urządzenia. Nie będzie to jednak zawsze oznaczać, że została ona zniszczona lub odklejona. Nowsze modele laptopów posiadają wygrawerowane informacje o serii sprzętu. Wystarczy przyjrzeć się nieco bardziej w dobrym świetle. Powinny się znajdować w pobliżu informacji o zgodności z przepisami.

Na szczęście, nie jesteś zdany na informacje zawarte na papierze - sprawdź model z poziomu systemu

Z całą pewnością spotkasz się z takimi sytuacjami, że nie będziesz mógł za pomocą podstawowych metod zweryfikować modelu laptopa. Na szczęście nie jest to wielka trudność, wystarczy włączyć urządzenie i wybrać ikonę “Ten Mac”. Po chwili otworzy się okno z wszelkimi podstawowymi informacjami. Znajdziesz tam dane procesora, pamięci, karty graficznej i, oczywiście, numer seryjny. Tych danych nie da się podrobić, więc ze spokojem możesz je sprawdzić na stronie producenta i potwierdzić specyfikację sprzętu.

To nie koniec sposobów - zawsze możesz poszukać nieco głębiej

Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, możesz potwierdzić numer seryjny sprzętu na podstawie bardziej podstawowych danych. Wystarczy wyłączyć komputer i podczas ponownego uruchamiania użyć przycisków Command + Option + O + F. Otworzy ci się wtedy coś na wzór biosu. W komputerach Apple jest to zdecydowanie bardziej ograniczony system, jednak bez problemu możesz sprawdzić tam podstawowe dane o sprzęcie, który trzymasz w ręku. Nie zdziw się, jeżeli zaskoczą cię ograniczone możliwości - w porównaniu z urządzeniami działającymi na Windowsie. Wyświetli ci się tam wiersz polecenia, z którego będziesz musiał wybrać odpowiednie komendy. Ich pełną listą uzyskasz po dwukrotnym wciśnięciu przycisku ESC, a następnie Y. Wtedy uzyskasz dostęp do wszystkich 1456 poleceń jakie może dla ciebie wykonać to narzędzie.

Już sprawdziłem model laptopa i co dalej? Oto przydatne informacje

Oczywiście, informacja o numerze seryjnym sprzętu, który sprawdzasz, jest bardzo istotna. Jednak prawdziwą wartość nadasz jej po użyciu dedykowanej strony producenta. Wystarczy, że odwiedzisz stronę “sprawdź gwarancję” i wpiszesz ciąg liczb i liter w pojawiające się okno. Otrzymasz tam wszystkie niezbędne dane, które na pierwszy rzut oka mogą być poza twoim zasięgiem. Będzie to na przykład zweryfikowanie zakresu gwarancji, jaki ci jeszcze przysługuje. Musimy przyznać, że to bardzo prokonsumenckie rozwiązanie.

Wyboru modelu laptopa najlepiej dokonać po ogólnej analizie rynku

Gdy już wiesz, jak sprawdzić model laptopa możesz zająć się tym jaki sprzęt jest ogólnie dostępny na rynku. Dzięki temu rozeznasz się w panujących trendach i dostępnych możliwościach. Ponadto, ułatwi ci to podjęcie ostatecznej decyzji i po szybkiej weryfikacji będziesz wiedzieć, czy dana seria cię interesuje. Wtedy wystarczy wykorzystać jedną z metod, którą opisaliśmy i będzie po problemie.

Jak sprawdzić model laptopa - ogólne porady na koniec

Bez względu na to, jaki komputer kupujesz, powinieneś zawsze zweryfikować jego zawartość. Na pierwszy rzut oka, budżety z niższej półki mogą być łudząco podobne do innych. Zawsze sprawdzaj model laptopa dokładnie, przecież chodzi o twoje zadowolenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl